utorok 7. júna 2016

SYMA X8C Venture 2MP

Syma X8C je 350 milimetrový dron typu quadcopter (kvadrokoptéra) a momentálne je to najväčší vyrábaný dron značky Syma, o čom svedčí aj jeho hmotnosť 600 gramov (vrátane batérie a kamery). So svojimi rozmermi sa radí ku dronom typu Phantom 3 od výrobcu DJI. Syma X8C má dokonca s Phantomom 3 takmer zhodné vrtule, čo sa rozmerov aj tvaru týka. Tu však podobnosť so špičkovým strojom od DJI končí a je jasné, že Syma týmto modelom útočí na začiatočníkov a ľudí, ktorí chcú lietať hlavne pre zábavu. 

Dron X8C vie zaujať svojou cenou, ktorá sa na slovenskom trhu pohybuje okolo 110€ vrátane DPH, čo je na tak veľký stroj veľmi slušné. Výrobca si mohol dovoliť takúto cenu vďaka použitiu jednoduchších motorov a odstránením pokrokovejších vymožeností drahých strojov ako napríklad GPS modulu. To ale dronu neuberá na kvalite a radí sa k veľmi obľúbeným modelom značky spolu so svojim bratom X5C.

Po bližšom preskúmaní môžeme vidieť dobre navrhnuté telo dronu X8C, ktoré má pekný a funkčný tvar, má zabudované motory, takisto aj LED pre lepšiu orientáciu a viditeľnosť dronu, ako aj priestor pre zabudovanie batérie. Ten je naozaj bohatý a pojme až 2000 mAh akumulátor. Jediné, na čo je treba si dať pozor sú napájacie vodiče akumulátora, je potrebné ich starostlivo uložiť pod kryt, inak hrozí, že ich zatvorením krytu poškodíte.
Aj keď Syma uviedla dron X8C ako úplne nový model, po bližšom pohľade je ľahké si všimnúť podobnosť so spomínanou X5C. X8C pôsobí ako jeho "nafúknutá" podoba a takisto aj ovládač zobrazuje podobné údaje. Naviac má však režim headless. Tak isto ako dron X5C je tento dron počas letu nadmieru stabilný a veľmi dobre reaguje na každý pokyn od ovládača. Za veľké plus považujem, že napriek svojim rozmerom je dron veľmi tichý. Vďaka svojim rozmerom a vyššej hmotnosti dron X8C exceluje v stabilite vo vetre. Vďačí za to takisto aj silným motorom, ktoré poháňajú silné vrtule s obrovským ťahom.

Vďaka svojej sile dokáže tento dron uniesť aj populárnu GoPro či SJ4000 kameru. Je jasné, že sa tým dosť zvýši hmotnosť dronu a tak motory viac trpia a takisto sa zníži jeho akčný čas, no ak chce niekto kvalitné zábery z dronu za rozumné peniaze, tak X8C je to pravé. Motory sa dajú ľahko vymeniť, jedná a o cenovo veľmi dostupný diel, takže na úkor životnosti motorov získate dron s profi kamerou. 

Ďalšou skvelou vecou, vďaka ktorej si dron získal popularitu je obohatenie o tzv. headless mód, ktorý som spomenul vyššie. Jedná sa o to, že dron komunikuje s vysielačom a pozná jeho polohu. Tým pádom je pre letca dopredu vždy dopredu. Nemusí ho trápiť, ako je dron natočený, ten sa automaticky prispôsobuje polohe ovládača a tak sa pilot nemusí trápiť tým, ako je dron práve otočený. Je to ohromná výhoda, ktorou sa nemôže pochváliť každý stroj v tejto cenovej kategórii. 
Syma sa prekvapivo rozhodla vybaviť dron aj flip módom (stlačením jedného tlačidla sa dron otočí vybraným smerom o 360° - vykoná premet), čo sa mi kvôli jeho veľkosti nepozdáva, premety a saltá s tak obrovským dronom sú dosť strašidelné a nebezpečné, tento systém sa hodí skôr menším a obratnejším strojom. Každopádne, to je len osobný názor a kto chce, má to tam, no s nainštalovanou kamerou by som to neskúšal, takisto ani v interiéri.

Dron je od výroby vybavený 2MP kamerou. Kamera točí slušné video a robí fotografie aj keď dron nie je vybavený odpruženým držiakom kamery. Kamera zoberie až 4GB SD kartu, takže sa na ňu zmestí dosť obrazového materiálu. Kamera by mohla byť aj kvalitnejšia, hlavne pri vlajkovej lodi výrobcu, no je vidieť že cena dronu bola prvoradá. Ako som však písal vyššie, dron zvládne aj ťažšie outdoorové kamery na úkor životnosti motorov, takže možnosť upgrade tu je. Na nasledujúcom videu môžete zhodnotiť, ako X8C lieta a robí video s namontovanou kamerou SJ4000.

Zhrnutie:
Syma X8C je momentálne jeden z najlepších lacných dronov na trhu, ktorý sa nebojí porovnávať svoje kvality s profi strojmi od DJI. Hodí sa každému, kto si chce zalietať len tak pre radosť a vďaka svojim rozmerom a stabilite sa len tak nestratí. Takisto sa s ním dajú robiť vcelku slušné videá, kto si potrpí na vyššiu kvalitu, tak si môže dron vybaviť GoPro kamerou. Dron si môžete zakúpiť priamo v našom obchode maxdeal.eu na odkaze uvedenom nižšie, kde takisto môžete dopytovať potrebné náhradné diely pre váš dron. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára