sobota 13. augusta 2016

JJRC H12C - kvalitne spracovaný + 5MP v cene

  Tento dron od JJRC sa mi dostal do rúk a po vyskúšaní som si hneď povedal, že o ňom musím napísať recenziu, takže, nech sa páči, kvadrokoptéra JJRC H12C s 5MP kamerou.

Balenie a telo:

  Hneď po otvorení škatule ma upútala prekrásna oranžová farba (predáva sa aj v bielej a čiernej) dronu a jeho vzhľad. Dron vyzerá naozaj prekrásne a k tomu je telo veľmi dobre spracované, pôsobí tuho, nič v ňom nepuká a svetlo umiestnené v jeho prednej časti ktoré vyzerá ako okno lietadla je super a k tomu praktické. K nemu má dron zospodu ešte ďalšie štyri LED svetlá, dve modré a dve červené, zlepšuje to orientáciu a umožňuje nočný let, čo je pri drone o veľkosti okolo 30 centimetrov super. Stačí namontovať dve pristávacie nožičky a ochrany vrtúľ priloženým skrutkovačom a skrutkami a môže sa lietať. Nožičky aj ochrany sú z dobrého materiálu - sú dostatočne mäkké a poddajné, len tak sa nezlomia a dron chránia z každej strany. Nožičky v pohode prežijú aj pád z väčšej výšky. V balení je takisto sada náhradných vrtúľ, 750mAh batéria s ktorou vie dron lietať cca 7 minút vrátane natáčania videa alebo fotenia, 5MP kamera a ovládač o ktorom si povieme nižšie. Úžasnou vecou je ON/OFF vypínač a dolnej strane dronu, ktorý mnohým strojom chýba, čo je škoda, no tu našťastie je - veľké plus. Takisto má aj konektor na pripojenie USB nabíjačky, takže batériu nemusíte vôbec z dronu vyberať.
Trocha ma zaskočilo, že v balení sa nenachádzala microSD karta, ktorá sa vkladá do kamery na ukladanie fotiek a videí. Našťastie takýchto kariet sa mi doma váľalo dosť a tak som sa mohol pustiť do testovania.
Ovládač:

  Ovládač pracuje na frekvencii 2,4GHz, takže sa nemusíte báť že by sa s dronom prestal niekedy "baviť". Vedia spolu komunikovať až na 300 metrov čo bohato stačí a v praxi je to ťažko využiteľné. Stačí doňho vložiť 4 AA batérie a zapnúť. Ihneď po zapnutí sa ozve tón, rozsvieti sa modro podsvietený display a LED indikuje čakanie na spárovanie s dronom. To je úplne rýchle a bezproblémové a s dronom sa dá ihneď po spárovaní lietať - vhodné pre začiatočníkov. Ovládač je dostatočne veľký a má mnoho intuitívnych funkcií - spustenie foto/video, nastavenie výkonu od 10% - 100%, zapnutie a vypnutie osvetlenia dronu, one key return, flip mód a mód pre ľavákov a pravákov s jednoducho vymeniteľnými ovládacími páčkami. Takisto má 4 tlačítka pre trimmig, ktorý sa zároveň zobrazuje na displayi, spolu so stavom batérie, signálom spojenia s dronom, osvetlením či spustením videa - veľmi solidný ovládač od ktorého sa nedá čakať viac. Jediná vec, ktorú som zistil a trocha ma prekvapila je to, že anténa v jeho hornej časti je len atrapa a v skutočnosti nie je pripojená k plošnému spoju, hmm.  To ju tam ani nemuseli dávať, ale kvôli vzhľadu, OK.

Funkcie a kamera:

  Funkcie dronu sú štandardom od JJRC a u dronu takejto veľkosti nie sú ničím výnimočným, no poteší headless mód, flip mód a hlavne foto/video mód. Dron má na dolnej strane namontovanú 1080p 5MP kameru, s ktorou vie fotiť aj robiť video a to s veľmi slušnou kvalitou pri dobrých svetelných podmienkach jednoduchým stlačením tlačidla na ovládači. Bavíme sa tu o drone v cenovej kategórii 100€, čo je úžasné a stojí za zmienku. Optika kamery sa dá manuálne nastaviť zdola nahor v uhle 90°, pre natáčanie vtáčej perspektívy až po rýchly priamy let. Kamere nesvedčí "pohľad" do slnka, vtedy sa obraz rozvlní, no to je asi pri každom takomto zariadení, slnko mu proste nesvedčí ako aj prítmie, kedy sa vytráca kontrast a video pôsobí veľmi tmavo. Kamera je ku dronu pripojená rovnakým konektorom ako aj jej slabšie 2MP verzie, takže je namontovateľná aj na iné drony od JJRC, ktoré majú kameru. 
Zhrnutie:

  Dobre vyzerajúci dron so slušnou 5MP kamerou a solidným ovládačom za prijateľnú cenu 105€, ktorý sa veľmi dobre ovláda a riadi, to je JJRC H12C. Na nič sa nehrá a jediné čo mu chýba sú brushless motory, s ktorými by toho istotne vydržal viac (aj keď ja mám za sebou cca 10 nabití batérie, čo je vyše hodiny lietania a zatiaľ všetko funguje ako má). Odporúčam si k nemu zakúpiť náhradnú batériu a motory a máte spoločníka, ktorý znesie aj nejaký ten náraz či pád.

Tu si môžete pozrieť ako sa s ním lieta a nižšie je aj moje prvé video s prvým letom s týmto dronom. Nie je to síce ideálne, ale kvalita videa a to ako vie dron lietať tam vcelku je, ďalšie video z našej produkcie sa chystá, tak sa môžete v ďalšom blogu tešiť.Video z akcie Letný zraz Peugeotclub SlovakiaŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára